Газ у побуті: правила безпечного використання

Як свідчить аналіз розслідувань нещасних випадків та аварій пов’язаних з газом у побуті, причинами більшості отруєнь чадним газом внаслідок яких загинули люди, стали: несправність димових та вентиляційних каналів (ДВК), експлуатація газових приладів з відводом продуктів згоряння у димохід за наявності у приміщенні механічних витяжок, відсутність провітрювачів у пластикових вікнах, відсутність або не ввімкнуті у роботу газосигналізатори.

Управління Держпраці у Полтавській області звертає увагу, що в процесі роботи газових водонагрівачів (колонок), опалювальних котлів та печей виділяється значна кількість продуктів згоряння, які повинні обов’язково відводитися у відокремлені димові канали. Відсутність тяги в димових каналах призводить до неповного згоряння газу й виділення чадного газу (СО). Тому, перед початком опалювального сезону необхідно провести обстеження ДВК. Ці роботи виконують спеціалізовані організації, результати обстеження оформляються актом встановленої форми. При відсутності тяги чи зворотній тязі, а також під час сильних вітрів та атмосферних опадів користуватися газовими апаратами з відводом продуктів згоряння в димоходи категорично заборонено.

Для запобігання випадків отруєння чадним газом необхідно постійно перевіряти наявність тяги в ДВК під час користування газовими приладами. Тяга вентиляційного каналу перевіряється смужкою паперу, яка підноситься до решітки вентканалу, при цьому використовувати відкритий вогонь категорично забороняється. Тяга димових каналів перевіряється запаленим сірником, який підноситься до віконечка із запальником, або під димовідвідний ковпак. Тяга в димових каналах, до яких під’єднані прилади, що мають топочні дверцята, перевіряється смужкою паперу, піднесеною до цих відкритих дверцят.  У разі відсутності тяги користуватися газовими приладами категорично забороняється.     

Крім того, власникам будівель під час опалювального періоду не рідше одного разу на місяць необхідно проводити перевірку оголовків димоходів з метою недопущення їхнього обмерзання і закупорювання. Згідно  “Правил безпеки систем газопостачання”, відповідальність за безпечне використання газових приладів та за стан димових і вентиляційних каналів покладається на власників будинків та квартир.                                                             

Необхідно пам’ятати:

не дозволяйте користуватися газом дітям дошкільного віку; переконайтесь у відсутності запаху газу і тільки тоді запалюйте газ; перед включенням газових приладів із відводом продуктів згорання у димохід, перевіряйте наявність тяги в димовому та вентиляційному каналах приміщень; при роботі газових приладів відчиняйте віконну кватирку; не залишайте без нагляду увімкнені газові прилади і обов’язково вимикайте їх, виходячи з квартири.                              

Категорично забороняється:

включати газові плити і духові шафи для обігріву квартири; самовільно здійснювати ремонт газового обладнання; встановлювати в приміщенні, де є газові прилади з відведенням продуктів згоряння в димові канали, примусову вентиляцію.                                                                  

 Якщо виявили запах газу в примiщеннi:

закрийте  крани перед газовими приладами та на приладах, відчиніть вікна та двері, створивши протяг для провітрювання приміщення; не вмикайте і не вимикайте електроприлади та освітлення, щоб запобігти утворенню іскри, адже це може призвести до загоряння газу та його вибуху; викличте аварійну бригаду за номером “104”.                                                         

Повідомляйте в аварійну службу негайно, якщо:

відчули запах газу; раптово зник газ у будинку/квартирі; помітили втручання сторонніх осіб в роботу газових мереж; при аварійних ситуаціях: вибухах, пожежах, обвалах.