Запитуйте – відповідаємо: Чи має право на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 1 рентгенолаборант рентгенівського відділення (кабінету) та рентгенолаборант флюрографічного кабінету?

Пенсія за віком на пільгових умовах може бути призначена за таких умов:

наявність професії чи посади в Списку № 1 чи в Списку № 2;

підтвердження шкідливих умов праці працівника безпосередньо на робочому місці за результатами атестації робочих місць, проведеної відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці (постанова Кабінету Міністрів України від 1.08.1992 р. № 442);

 виконання робіт в умовах, передбачених відповідним Списком, протягом повного робочого дня (ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”).

Під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовують Списки, що чинні на період роботи особи. 

Розділом ХІХ “Охорона здоров’я” Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 (із змінами), передбачено молодших спеціалістів з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодших спеціалістів з медичною освітою, зайнятих у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок)».

Оскільки відповідно до вимог наказу Міністерства охорони здоров’я України від 23.11.2007 № 742 «Про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою» посаду «рентгенолаборант» віднесено до молодших спеціалістів з медичною освітою, ця позиція Списку № 1 поширюється і на рентгенолаборантів, у тому числі рентгенівських відділень (кабінетів), у разі їх зайнятості повний робочий день  на роботах і в умовах, передбачених цією позицією Списку, що має бути підтверджено результатами атестації робочих місць за умовами праці.

Для рентгенолаборантів флюорографічних відділень (кабінетів) право на пенсію за віком на пільгових умовах не передбачено.

Звертаємо увагу, що Міністерству соціальної політики України доручено надавати роз’яснення щодо порядку застосування списків відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461.